Sports news and results 7 June 2018

AFTER EXAMS SPORT: Sport will continue from Monday 11 June to Thursday 14 June, as per the normal Term 2 Sports Programme. 

Dates to diarise: 

Thursday 14 June: Netball matches vs Springfield @ home (all teams) 

Friday 15 June: No school, however there are 2 x Hockey matches. 

U16C Hockey match vs Wynberg @ home – 15h30 

U19C Hockey match vs Wynberg @ home – 16h30 

Monday 18 June: Inter-House Netball and Hockey – 13h30-15h30 

Thursday 21 June: Inter-House Cross Country – 12h00-13h15 (all girls) 

 

HOCKEY

Congratulations to Nika Hofmeyr (Gr 10) who has been selected to Captain the Western Province U16B Hockey Team #makingRGHSproud 

GOAL KEEPING (GK) TRAINING

Rustenburg are currently short of Goal Keepers, particularly in the U16 age-category. 

If your daughter is interested in becoming a Hockey Goal Keeper we will have her trained in this position. Please ask her to pop into the Sports Office to discuss the way forward. 

Also, if your daughter is currently a Hockey Goal Keeper and would like to receive additional training, please also ask her to pop into the Sports Office for further details. 

U19A

Opposition: BELLVILLE @ RGHS 

The 1st Hockey Team played against Bellville High School and won 2-0 in a match that was dominated by RGHS. 

We scored our goals fairly early in the first half, but were unable to capitalize on our opportunities in the second half. The domination was such that the opposition did not have any penalty corners and were unable to get many shots at goal. 

Goal scorers: Gemma Watermeyer and Rebecca Hill. 

 

RESULTS vs BELLVILLE     
DATE  DAY  TEAM  Result  Score 
25-May  Fri  U16C  Won  6-0 
25-May  Fri  U19C  Won  2-0 
25-May  Fri  U16B  Draw  1-1 
25-May  Fri  U19B  Won  2-0 
26-May  Sat  U14B  Won  4-0 
26-May  Sat  U14A  Lost  0-2 
26-May  Sat  U19A  Won  2-0 
26-May  Sat  U16A  Won  3-0 

 

RESULTS vs WESTERFORD   
DATE  DAY  TEAM  Result  Score 
01-Jun  Fri  U16C  Lost  2-3 
01-Jun  Fri  U16B  Win  2-0 
01-Jun  Fri  U16A  Win  2-1 
01-Jun  Fri  U19A  Win  3-0 
02-Jun  Sat  U14C  Won  6-1 
02-Jun  Sat  U14B  Won  3-0 
02-Jun  Sat  U14A  Lost  0-2 
02-Jun  Sat  U19B  Draw  1-1 
02-Jun  Sat  U16D  Draw  0-0 

 

Matches this coming weekend – Please note the venue of your match. 

DATE  DAY  TIME  TEAM  OPPONENT  VENUE  Game length 
08-Jun  Fri  15h00  U14C  DFM  RGHS  20 x 2 (50m) 
08-Jun  Fri  15h50  U16D  DFM  RGHS  20 x 2 (50m) 
08-Jun  Fri  16h40  U19C  DFM  RGHS  20 x 2 (50m) 
08-Jun  Fri  17h30  U16C  DFM  RGHS  20 x 2 (50m) 
08-Jun  Fri  18h20  U16B  DFM  RGHS  20 x 2 (50m) 
             
DATE  DAY  TIME  TEAM  OPPONENT  VENUE  Game length 
09-Jun  Sat  07h50  U14B  DFM  DFM  20 x 2 (50m) 
09-Jun  Sat  08h40  U14A  DFM  DFM  25 x 2 (1hr) 
09-Jun  Sat  09h40  U16A  DFM  DFM  25 x 2 (1hr) 
09-Jun  Sat  10h45  U19A  DFM  DFM  30 x 2 (1h10m) 
09-Jun  Sat  11h50  U19B  DFM  DFM  25 x 2 (1hr) 

All players to report at least 30 minutes before the start of their match to their coach at their playing venue. 

 

NON-SCHOOL SPORTS

MODERN DANCE

Kyla Brink (Gr 8) won Gold for U14 Modern Dance, U14 Hip-Hop and U14 group Modern and Silver for U14 group Hip-Hop at the recent Celebration of Dance Eisteddfod which ended on Saturday 26 May. Congratulations on these excellent results, Kyla. 

 

Khayla Langner (Gr 11), Lauren Young and Jaime McGown (Gr 9) participated in the Modern Dance section of the Cape Town Eisteddfod. 

Congratulations on these excellent results: Lauren made the finals in the solo section; the three girls danced together in two different groups, both of which won their sections in the finals on Saturday night, 2 June. 

13&O Amateur Group (small) Winner (TORMENT)  

13&O Extended Group Winner (Disjointed Melody) – also won for best group choreography. 

The girls all dance with Kristy Brown at The Dance Centre in Claremont.